Elektrik Kullanımını Azaltabileceğiniz 4 Yol

En yüksek rakamları içeren faturanız eğer elektrik faturası ise, tasarruf yapmanızın vakti gelmiş demektir. Bütçenizden fatura için daha az bir bölüm ayırmanın yolları aslında son derece basit. Sadece elektrik kullanımını azaltabileceğiniz 4 yol sayesinde günlük elektrik kullanımınızı ciddi düzeyde düşürebilir ve dolayısıyla faturanızın da düşmesini sağlayabilirsiniz.

1- Buzdolabı Daha Az Elektrik Tüketmeli

Buzdolabı en çok elektrik tüketen beyaz eşyalardan biri ve daha az elektrik tüketmesi için ısı üreten soba, radyatör, fırın gibi alanlara yakın yerleştirmeyin. Mevsim ayarlarını zamanında yapın ve buzdolabının içerisine koyduğunuz gıdaları dolabın sağında ve solunda hafif boşluk kalacak şekilde yerleştirin. Buzdolabına güneş ışığının gelmesini önleyin.

2- Çamaşır Makinesi Daha Az Elektrik Tüketmeli

Çamaşır makinesini yerleştirirken sağında ve solunda boşluk bırakın. Çamaşır makinenize her daim minimum oranda deterjan koyun, fazla deterjan yıkama ve durulamayı zorlaştırdığı için makinenizin daha fazla enerji kullanmasına neden olur. Kullanmadığınız zaman çamaşır makinenizin fişini takılı bırakmayın.

3- Bulaşık Makinesi Daha Az Elektrik Tüketmeli

Bulaşık makinesi seçimi yaparken düşük ısıda yıkayabilen bir programının olup olmadığına dikkat edin. Bulaşık makinenizi tam dolu olmadan çalıştırmayın. Makine bulaşıkları yıkama işlemini bitirdiğinde hemen kapağını açın. Bu sayede soğutma programı devreye girmeyecek ve daha az enerji kullanımı mümkün olabilecek. Bulaşıklardaki artıkları bir peçeteyle sıyırın ve bu sayede makinenizin daha az su kullanmasını sağlayın.

4- Diğer Ev Gereçleri Daha Az Elektrik Tüketmeli

Su ısıtıcıda sadece ihtiyacınız kadar su kaynatın. Bir bardak su için iki bardak su kaynatmanız gereksiz enerji kullanımıdır. Tüm elektrikli eşyaları A sınıfı enerji tüketimi yapan modeller arasından seçin. Aydınlatma için florasan lamba kullanın. Buhara gerek duymadığınızda ütünün buhar programını kapatın.

 

Etiketler: , , , , ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2022 Marstronot. Tüm Hakları Saklıdır.