Satın Alınacak Evin Gerçek Değeri Nasıl Tespit Edilir?

Satın almayı düşündüğünüz ev için fazla mı para ödüyorsunuz, yoksa değerini tam olarak ödediğiniz bir eve mi sahip olacaksınız? Bu ve buna benzer birçok sorunun yanıtı için sormanız gereken asıl soru “satın alınacak evin gerçek değeri nasıl tespit edilir?” olur. Alınacak evin değer planlaması için uygulanmakta olan birkaç farklı yöntem vardır.

Değer Tespit Yöntemleri

  1. Basit ama en gerçek bilgiye ulaşabileceğiniz ilk yöntem kira bedeline göre saptamadır. Ev alımınızda her daim bu bir yatırım amacını güder. Evde oturmak yerine kiraya verdiğinizi düşünerek uygulanan bir yöntemdir. Bazı evlerin kira bedelleri yüksek iken bazılarının düşüktür. Bu elbette satın alma tutarından da anlaşılır. Kira bedeli ile geri dönüşüm iş yerleri için 14 yıl ile 16 yıl arası iken evlerde bu sür 17 yıl ile 20 yıl arasını kapsar. Kira artış oranı da hesaplama içine katılır.
  2. Satın alacağınız evin diğer evlere kıyaslanması ile de fiyat belirlemesi yapılabiliyor. Fakat bu durumda tek başına kullanılamaz. Çünkü evin diğer ev ile kıyaslanması için birebir aynı özelliklere ve aynı ikamette sahip olması gerekir.
  3. Emlak ofislerine ve emlak sitelerine sorma yöntemi de bulunuyor. Bu yöntem ile emlakçi o belde de olan evlerin metrekare tutarını size bildirir. Ama bu yöntemde tek başına yeterli gelmez. Bunun sebebi ise sadece o ikamet üstünde olan ev için bu tutar sunulur. Evin diğer artı özellikleri bu hesaplama da dâhil edilmez.
  4. Diğer yöntem ise exper hizmetinden yararlanmaktır. Banka kredisi ile ev alacak olanlar için direk olarak tayin edilen exper hizmetini, kendiniz özel başvuru ile de yaptırabilirsiniz. Bu işlem tam olarak evin değer tespitini sağlar.
 

Etiketler: ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.