3D Yazıcı Nedir

Katmanlı üretim olarak nitelendirilen 3D yazıcılar, bilgisayar ortamlarında tasarlayabileceğiniz üç boyutlu objeleri somut bir hale getirebileceğiniz yazıcılardır. STL dosyası formatında kaydedilen üç boyutlu tasarımlarınızı 3D yazıcılara göndererek katmanları gerçek ve elle tutulur bir hale getirebilirsiniz. Basit bir şekilde bu tür özellikleri ile ön plana çıkan yazıcılar hakkında 3D yazıcı nedir ve ne gibi amaçlar ile kullanılır diye aklınızda soru işaretleri mevcut ise gelin detaylı bir şekilde bakalım.

3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir?

Üç boyutlu olarak çizebileceğiniz her şeyi 3D yazıcı ile üretebilirsiniz. Çeşitli tasarımları üretebilmek için profesyonel makinalara ihtiyacınız olabileceğini de unutmamalısınız. FDM teknolojisinden yararlanabilecek masaüstü 3D yazıcılar, bazı ihtiyaçlarınıza çözüm sunmayabilir. Günümüzde üç boyutlu yazıcılar meyve basımlarından protez kol ve bacaklara kadar kullanılıyor.

3D Yazıcılar Hangi Hammaddeleri Kullanıyor?

FDM teknolojisi ile çalışan 3D yazıcılar içerisinde PLA ve ABS plastikleri bulunuyor. Daha profesyonel makinalarda ise titanyum, seramik, çelik ve daha pek çok farklı hammadde kullanılabiliyor. Bu maddeler sayesinde gerçek üç boyutlu çıktılar alabiliyorsunuz.

3D Yazıcı Fiyatları Nedir?

Üç boyutlu yazıcıların fiyatları sizin seçeceğiniz model ve markaya göre değişebiliyor. Kickstarter ve Crowdfunding gibi ünlü sitelerde ise 3D yazıcıların fiyatları, her geçen gün daha da düşmeye devam ediyor. FDM teknolojisi kullanan 3D yazıcıların giriş seviyesi modellerini 100 doların altındaki fiyatlara bile bulabilme imkânınız mevcut.

Masaüstü için üretilen 3D yazıcıların fiyatları ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterebiliyor. Tasarım tecrübesi olmayan kişiler de 3D yazıcılar sayesinde üç boyutlu objelerin çıktılarını alabiliyorlar. Obje tasarlamanın son derece kolay olduğu yazıcıların özel ara yüze sahip basit kullanımlı programları sayesinde dilediğiniz çıktıları gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen 3D yazıcılar ile tasarımlarınızı gerçeğe taşıyabilirsiniz.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.