Bilgisayar Bataryasının Ömrünü Uzatma Yolları

Dizüstü bilgisayarlar insanların hayatını kolaylaştırsa da ne yazık ki masaüstü bilgisayar, şarj bakımından daha çok rahatlık sağlıyor. Özellikle işletim sistemlerinin gelişmesi ve bilgisayarın artık yoğun olarak kullanılması, dizüstü bilgisayarda şarjın daha az bir süre gitmesine sebep oluyor.

bilgisayarlar

bilgisayarlar

Bunun yanında şarjın yanlış ve bilinçsizce kullanımı ise, bataryanın ömrünü azaltıyor. Dolayısıyla bataryanın ömrünü uzatmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Kullanılmayan Uygulama ve Donanımlar Devre Dışı Bırakılmalı

Öncelikle internet kullanımı olmayacak ve veri aktarımı yapılmayacaksa, telefonlarda da olduğu gibi mutlaka wifi ve bluetooth özellikleri kapatılmalıdır. Bu şekilde büyük oranda batarya tasarrufu yapılabilir. Bunun dışında her ne kadar cazip gelse de dizüstü bilgisayarlarda oyun oynanması, batarya ömrünü azaltan en önemli etkenlerden biridir. Çünkü aşırı güç gerektirir, işlemci ve ekran kartı daha yoğun bir şekilde çalışır.

laptop

laptop

Aynı şekilde internetten bir şeyler indirmek, online video izlemek, müzik dinlemek gibi aktiviteler de batarya ömrünü kısaltır. Bunun yerine müzik dinlemek veya film izlemek için harici bir usb bellek içine dosya atılıp o şekilde kullanılabilir. Ayrıca bluetooth mouse, usb, speaker gibi donanımlar kullanılmadığı zaman devre dışı bırakılmalı; özellikle bluetooth mouse yerine bilgisayarda bulunan touchpad kullanılmalıdır.

 

Etiketler: ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2021 Marstronot. Tüm Hakları Saklıdır.