Anne Sütünün Faydaları

Bebekler, doğdukları andan itibaren ebeveynlerinin bakımına ve beslenip hayatta kalabilmek için annelerinin sütüne ihtiyaç duyarlar. Özellikle bebeğin doğumundan itibaren geçen iki yıl içerisinde bebeğin anne sütü ile beslenmesi, onun gelişimi ve sağlığı açısından en önemli faktördür.

anne sütü

anne sütü

Dolayısıyla ilk 6 aydan sonra uzmanlar mamaya takviye olarak geçilmesini ve çocukların iki yaşına kadar emzirilmesi gerektiğini savunarak anne sütünün fazlasının herhangi bir zararı olmadığını söylüyorlar.

Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Bazı durumlarda bebekler, ilk etapta memeye alışamaz ve emmekte güçlük çekebilir ya da anne henüz fizyolojik açıdan emzirmeye hazır hale gelmemiş olabilir. Bu durum, genelde doğumun nasıl yapıldığıyla ve annenin fizyolojik veya psikolojik yapısıyla ilgili bir durumdur. Eğer normal doğum tercih edildiyse, annenin bebekle teması ve emzirme olayındaki uyumu çok daha çabuk sağlanır. Sezeryan durumunda bu işlem, 1 ya da 2 saat gecikebilir. Dolayısıyla endişelenecek bir durum yoktur.

anne sütünün faydaları

anne sütünün faydaları

Anne sütü ile bebeği beslemek bu kadar önemliyken, annenin de kendi beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bunun için süt yapan besinleri tüketmeli, bol bol su içmeli, bebeğini sıkça emzirmeli, meyve suyu, ıhlamur, çorba gibi sıvı gıdaları bol bol tüketerek zararlı gıda ve içeceklerden uzak durmalıdır.

ilk 6 ay anne sütü

ilk 6 ay anne sütü

Anne sütü, bebeklerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlarken; zekasının gelişmine de katkıda bulunur. Ayrıca bebekte ishal, kabızlık veya diş çürümesi gibi durumlar nadir olarak görülür. Daha az enfeksiyon kaptıkları gözlenir.

 

Etiketler: , ,

 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2021 Marstronot. Tüm Hakları Saklıdır.