Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Anne adayları gebelik döneminde, bebeklerine zarar verme riski olduğundan her türlü ilacı kullanamıyor. Dolayısıyla hamilelik döneminde hasta olmamak için maksimum önlem alıyor ve kendilerini her türlü hastalıktan korumaya çalışıyorlar. Ancak bulaşma riski yüksek olan ve yaygın görülen grip maalesef önlemlere rağmen anne adaylarına bulaşabiliyor. İşte bu durumda hamilelikte grip nasıl geçer sorusu gündeme geliyor.

Hamilelikte Grip Neden Çok Görülüyor?

Gebelik döneminde grip, nezle gibi yaygın rahatsızlıkların anne adaylarında sık görülmesi aslında merak konusu olabiliyor. Bunun nedeni hamilelik döneminde kadınların bağışıklık sistemlerinin bir hayli zayıflamasıdır. Dolayısıyla vücut mikroplarla savaşamıyor ve grip mikrobu vücuda kolaylıkla grip hastalanmaya neden olabiliyor. Peki, grip durumunda ne yapmalı?

Gebelikte Grip Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Eğer planlı bir hamilelik yaşayacaksanız gebelik öncesi grip aşısı yaptırabilirsiniz. Bu aşı gebelikte grip olma riskini yarı yarıya düşürüyor. Su tüketimine önem vererek ve mevsime uygun giyinmeye özen göstererek gribe yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Elbette düzenli ve doğru beslenme de hamilelikte gribe yakalanmamak adına son derece mühim. Ellerinizi sıklıkla yıkamanız ve olabildiğince dinlenmeniz, gribe yakalanma riskini düşürür. Yine de bu rahatsızlığı önleyemediğinizde ise yapabilecekleriniz, grip rahatsızlığının yarattığı şikâyetleri hafifletmek adına önemli.

Hamilelikte Gribi Hafifleten Öneriler

  • Yatarken başınızı yukarıda tutun. İki yastık kullanmanız geniz akıntısını azaltır.
  • Bulunduğunuz ortamı ve özellikle yatak odanızı her gün uzun süre havalandırın.
  • Havalandırma esnasında ve sonrasında bulunduğunuz odanın ideal sıcaklıkta olmasını sağlayın.
  • Ciddi hava değişimlerinden kendinizi koruyun. Aniden sıcak ya da aniden soğuk bir ortama girmeyin.
  • Bulunduğunuz ortamın nemi olmasına özen gösterin. Gerekirse hava nemlendirme cihazlarından kullanın.
  • Boğaz ağrısını azaltmak için pastil kullanın.
  • Burun tıkanıklığını önlemek için okyanus suyu damlaları kullanın.

Bol miktarda C ve A vitamini içeren gıdaları tüketin.

 

Etiketler: ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.