Hamilelik Ödemi Nedir?

En sağlıklı ve normal hamileliklerde bile zaman zaman çeşitli problemler yaşanabiliyor. Ödem bu problemlerin en çok görülenlerinden biridir. Peki, hamilelik ödemi nedir? Vücutta bazı bölgelerde su toplanması olayına ödem adı veriliyor. Su toplanması sonucu şişen dokular kişilere rahatsızlık veriyor. Hamileliğin ilerleyen aylarında sık görülen ödem problemini hemen hemen tüm hamileler yaşıyor.

Hamilelikte Ödem Belirtileri Nelerdir

Gebeliğin son aylarında sık görülen ödemin belirtileri arasında el ve ayaklarda şişme, yürümede güçlük gibi durumlar yer alır. Şişlikler gözle görülür şekilde belli olur. Hamilelikte ödem olmasının sebepleri arasında; hormon değişiklikleri ve artan kan ihtiyacını karşılamak için daha fazla su tutulması bulunuyor.

Ödemi Önlemenin Yolları Nelerdir

Hamilelikte beslenmenin önemi çok büyüktür. Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi ödem probleminde de düzensiz beslenmenin olumsuz etkileri görülebilir. Bu sebeple beslenmeye ekstra önem gösterilmeli, tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli olarak alınmalıdır. Tuz kullanımı olabildiğince sınırlandırılmalıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapmak ödemi engelleyecek en iyi yöntemlerden biridir. Hamilelik boyunca düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz.

Ödemi engellemek için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de uzun süre ayakta kalınmaması ve uzun süre aynı pozisyonda durulmamasıdır. Düzenli aralıklarla kalkıp dolaşmak ufak hareketler yapmak ödemi engelleyecektir.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.