Sağlıklı Saçlar için Bırakılacak Akşam Alışkanlıkları

Saçlar kadınların en önemli aksesuarıdır. Onların bakımlı ve sağlıklı olması için yapılması gereken birçok yöntem vardır. Öncelikle; sağlıklı beslenmek ve uykunun yeterli olarak alınması tüm beden için olduğu gibi saçlar içinde oldukça yararlıdır.  Sigara dumanı ve kirli havalarda saçlar üstünde olumsuz etki yaratır. Mümkün olduğu kadar bu ortamlardan uzak durmak ya da saçların daha az maruz kalmasını sağlamak da daha sağlıklı görünmelerine sebep olacaktır.

Sağlıklı saçlara kavuşmak için yaptığınız bakımlar, uzak kaldığınız çeşitli saç şekillendiricilerin dışında da yapmanız gereken birkaç şey vardır. Sağlıklı saçlar için bırakılacak akşam alışkanlıkları içinde her daim yaptığınız ve alışkanlık haline gelmiş olan yanlışlar vardır.

Akşamları Yapılmaması Gerekenler

  • Gün boyunca saçınızı toplamış ya da topuz yapmış olabilirsiniz. Fakat gece yatarken mutlaka saçınızı salık bırakın. Eğer çok uzun saçlarınız var ise ve sizi rahatsız ediyorsa yumuşak ve geniş bir toka ile tutturmanız da mümkün. Ama asla saç diplerini zorlamadan yapın.
  • Gece duş almak ve saçlarınız doğal olarak kurumaya bırakmak oldukça yararlıdır. Fakat bunun yanı sıra saçlarınızı da kırabilecek olan bir davranıştır. Islak saç daha çabuk kırılır. Bu sebep ile saçlarınızın nemini aldıktan sonra ipek ya da saten içerikli bir kumaş ile sarmanız önerilir.
  • Saç taramak oldukça önemlidir. Özellikle gece yatarken saçların taranması ile dökülmüş olan saçlar ayrılır. Ayrıca saç diplerindeki yağlar tüm uçlara kadar aktarılır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken saçların yumuşak bir fırça tarzı tarak ile taranmasıdır. Sert uçlu olup saçları zorlayan taraklar günlük kullanımda da zarar verir fakat gece yağ dengesinin oluşması için yapılacak olan bu uygulamada mutlaka fırça tarzı yumuşak taraklar seçilmesi gerekir.
 

Etiketler: , , ,

 
 
 
 
 
 

Copyright © 2023 . Tüm Hakları Saklıdır.