Evdeki Kötü Kokulara Pratik Öneriler

Buzdolabı, çöp kovası, sigara, boya, naftalin ve yemek kokularından rahatsız oluyorsanız evdeki kötü kokulara pratik öneriler yazımıza göz atabilirsiniz. Evinizdeki her kötü kokuyu basit yöntemler ile yok edebilirsiniz.

Çöp Kovaları

Çöp kovanızdaki kötü kokuların oluşmaması için sebze, meyve ve yemek artıklarını çöpe atarken ağzı kapalı çöp poşetleri ile atmalısınız. Ayrıca 2-3 günde bir çöp kovanızı çamaşır suyu ile temizleyin. Böylelikle sineklerin çöp kovanıza toplanmasını da önlemiş olursunuz.

Yemek Kokuları

Özen göstermenize rağmen yemek kokularının evinize yayılmasından şikayet ediyorsanız bunun çözümü de mevcuttur. Örneğin; lahana ve kereviz gibi koku yayan sebzeleri hazırlıyorsanız haşlama suyuna ufak bir miktar mantar tıpası atarak tencereden mekana koku yayılmasını engelleyebilirsiniz. Kızartma yaparken ise kızgın yağa ufak bir sap maydanoz atabilirsiniz.

Buzdolabı Kokuları

Yiyeceklerinizi buzdolabına koyarken üzerini örterseniz kokuların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Fakat bazı yiyecekleri üzeri açık şekilde dolaba koymanız da gerekebilir. Bu tür durumlarda ağzını açık bıraktığınız bir miktar karbonatı dolabınıza koyabilirsiniz. Karbonat dolap içerisindeki kötü kokuların kaybolmasını sağlar. Ayrıca peynirinizi kaldırdığınız kutulara da ufak bir miktar kekik ekleyebilirsiniz.

Çekmecelerdeki Kokular

Mutfağınızda yer alan çekmecelerinizi ispirtolu su ile silebilirsiniz. Daha sonra dolabınıza ve çekmecelerinize çay tabağı içerisinde un, hardal ya da kokulu sabun koyabilirsiniz. Kızartma yaparken de bu tür bölgelere koku gidebileceği için dolap ve çekmecelerinizi daima kapalı tutmaya özen gösterin.

Boya Kokusu

Yeni boya yaptıysanız pencerelerinizi günler boyunca açık da bıraksanız koku gitmeyebilir. Ancak boya sonrasında odanızın ortasına bir tabak içerisine yerleştirilmiş bayat ekmek koyarsanız bu sorunu çözebilirsiniz. Bir diğer çözüm olarak ertesi gün bu ekmek dolu kabın içerisine kaynamış süt bırakabilir.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 . Tüm Hakları Saklıdır.