Sosyal Medya Depresyona Neden Olur mu?

woman-1446557_640

Neden sosyal medyayı kullandığınızı ve bunun size kendinizi nasıl hissettirdiğini düşünün. Artık şahsen görmediğiniz kişileri merak ediyor ve Facebook sayfalarına bakıyor musunuz? Instagram’da istek gönderdiğiniz kişiden kabul görmediğinizde kendinizi dışlanmış hissediyor musunuz? Bunlar, sosyal medyanın ruh halinizi nasıl değiştirebileceğinin birkaç örneği.

Sosyal medyanın depresyon yaşayan insanlarda rol oynaması muhtemeldir. Aynı zamanda özbenlik saygısı, önceden var olan depresif düşünceler ve sosyal kaygının denklemle bağlantılı olduğu da düşünülebilir. Duygularınızı gizlemek ve olmadığınızda bile kendinizi mutlu göstermeye çalışmak, kendinizi daha kötü hissetmenize de neden olabilir. Bilinçaltında kendimizi arkadaşlarımızla karşılaştırmak ya da reddedilmek olsun, duygularımız klavyeyi aşar.

Sosyal Medya Depresyonuna Karşı Ne Yapmalı?

Bazılarının sosyal medya depresyonu olarak adlandırdıkları bu durumdan kaçınmak için uzmanlar, hayatınızı sosyal ağlarınızdaki diğer insanlarla karşılaştırmamanızı öneriyor. Ayrıca, online iletişimin yüz yüze etkileşimlerden çok farklı olduğunu unutmayın; online’ da, beden dili ve mimikler yanlış iletişimi önlemek için kullanılamaz. Hayattaki çoğu şey gibi, ölçülü olarak sosyal medyaya yaklaşmak gerekir. Sosyal medyayı bağlantıda kalmak için kullanmakta yanlış bir şey yok, ancak başkalarıyla sosyal medya ağı içindeki ilişkilerinizden memnun değilseniz, telefonda konuşmayı veya şahsen tanışmayı düşünün

 
 
 
 
 
Bir yorum ekle

Gerekli

Gerekli

İsteğe bağlı


 
 
 
 

Copyright © 2020 Marstronot. Tüm Hakları Saklıdır.